Kõige olulisemad nõuanded libedaga teel püsimiseks!

Kõige olulisemad nõuanded libedaga teel püsimiseks!

 

Kui jalakäijana võivad libedad teeolud lõppeda halvimal juhul luumurruga, siis autoroolis on eriti oluline teel püsida ning vältida ligi kolme tonnise raudruuna libisemist soovimatus suunas. Aasta kõige keerulisemate teeolude hooaeg on käes ning seetõttu toome välja kõige olulisema, mida igaüks saab teha, et püsida kindlalt teel.


 

 

Kuidas tunda ära, et teel on must jää?

Kuigi seda on tihti raske eristada lihtsalt tumedast teekattest, siis must jää läigib tulede valgusvihus rohkem. Samuti muutub rool tavapärasest kergemaks ja auto võib teel n-ö ujuma hakata.

 

 

Veendu, et ESP ja ABS oleksid sisse lülitatud

Tänapäevaste autode pidurdus- ja libisemissüsteemid pole ammu enam mingid uuenduslikud lisavidinad, vaid teevad seda, mida enamus meist ei suuda - autot hästi juhtida. Seega libedale sattudes ära isegi kaalu abisüsteemide välja lülitamist.


 

Õige rehvivalik

Autol võivad olla suurepärased kõrgtehnoloogilised juhtimissüsteemid, aga kui rehvid veavad alt, siis pole elektroonikast kasu. Vali endale talveks korralikud rehvid selle aasta kõige populaarsemate seast. Rehvivahetus tee ainult usaldusväärses ja tuntud rehvitöökojas, mis tagab, et rattad peale rehvivahetust ka alla jäävad ja rattad korralikult tasakaalustatud saavad.


 

Sobiv aeg suverehvid puhkusele saata on siis, kui temperatuur langeb alla seitsme kraadi. Lisaks on talverehvid 1. detsembrist kohustuslikud. Kui rehvid juba varasemast olemas, siis selle graafiku abil leiad, kuidas mündi abil mustrijääki kontrollida.

 

 

 

Õige sõidukiirus ja -võtted

Libedaga sõites on eluliselt oluline sõita sujuvalt, ühtlaselt ja teeoludega sobiva kiirusega, vältides äkilisi manöövreid ja jättes piisava pidurdusmaa. Tagant sissesõitude põhjuseks on enamasti just ebapiisav pikivahe. Arvesta ka erinevate teekatetega, millel haarduvus võib olla täiesti erinev.

 

 

Puhasta autotuled ja veendu, et kojamehed on heas korras

See nõuanne ei aita küll kiilasjää puhul teel püsida, kuid parandab nähtavust ja lihtsustab objektide nägemist varem ning seeläbi ka varem pidurdama hakkamist.


 

Vali suuremad teed, mida puhastatakse tihemini

Lisaks tasub sisse lülitada navigatsiooniäpp Waze, mis jagab reaalajas infot liiklusolude ja avariide kohta. Kui põhimaantee on puhas ja hästisõidetav, siis tasub olla eriliselt ettevaatlik kõrvalteele pöörates, mis võib olla libe.