5 nõuannet, mille abil panna autokliima enda heaks maksimaalselt tööle

Külmad tõed autokonditsioneerist ja kuidas seda parimal moel kasutada.

Suvi on tulemas ja see tähendab palavust, mis annab tööd autode konditsioneeridele. Autokliima kasutamine on aga omaette kunst. Rehvitakso spetsialistid annavad tasuta ära oma parimad praktilised nõuanded, kuidas auto kiiresti maha jahutada, kasutades selleks võimalikult vähe kütust.

 

Allikas: Consumer Reports

 

1. Loobu eeljahutusest

Autokliima töötab paremini siis, kui auto liigub. Mida kiiremini mootor töötab, seda kiiremini töötab ka A/C kompressor, mis laseb süsteemi efektiivsemalt jahutada. Eeljahutamine kulutab mõttetult aega ja kütust. 

 

Kui salong on liiga kuum, siis keera sõitu alustades puhurid kõige tugevama peale ja ava kuni paarikümneks sekundiks tagumised aknad. See suunab kuuma õhu autost välja. Esimesi aknaid ei tasu avada, sest see liigutab kogu kuuma õhu salongi lõppu, jättes selle sinna kuumana seisma. 

 

 

2. Keera külmemaks

Kõige külmemaks keeratud temperatuur on efektiivsem ja kuivatab õhku vähem ning isegi aitab säästa kütust. Kuidas nii? Tüüpiliselt on autokliima süsteemis õhk jahutatud ligi kolme kraadini. Kui keerata temperatuur ülespoole miinimumi, siis see sunnib süsteemi juba jahutatud õhku uuesti soojendama, mis võtab rohkem ressurssi, põletades rohkem kütust. 

 

3. Lülita välja õhuringlus

Kui tagaistmetel on reisijad, siis soovitame õhuringlus-funktsiooni välja lülitada. Õhuringlus võtab õhu autosalongi esiosast ja liigutab selle läbi süsteemi, puhudes salongi tagumises osas jälle välja. See võimaldab küll eesistujatel nautida jahedust, taga seevastu läheb umbseks ja kuumaks. 

 

4. Lülita välja automaatne väljasuretus ja käivitus 

Kui sul on uuem auto, millel on automaatne käivitus ja väljasuretamine, siis lülita see välja. Nupp, mida vajutada, on tähistatud A-tähega. Automaatne väljasuretamine säästab kütust, aga lülitades välja mootori, lülitub välja ka konditsioneer. Kõige palavamate ilmadega märkab jaheda õhu puudumist väga kiiresti, eriti, kui seista pikemalt punase fooritule taga või vaevalt liikuvas ummikus. 

 

 

5. Veendu, et filter on puhas

Võimalusel kontrolli salongi õhufiltrit ja veendu, et see oleks puhas. Must filter takistab õhu vaba liikumist. Uuematel autodel on õhufiltreid üsna kerge kontrollida. Kui näed sellel tolmu ja mustust, siis on aeg vahetuseks. Filtrit peaks olema ise üsna lihtne välja vahetada. Paljudel uuematel autodel on filter kindalaeka taga, kuid see pole reegel. Osadel uutel sõidukitel tuleb terve armatuur eemaldada, et pääseda õhufiltrini. Kellel niipalju pealehakkamist pole, saab küsida abi näiteks samast töökojast, kus tehakse autoremont

 

 

Boonus: Automaatne kliimakontroll

Kui su autol on automaatne kliimakontroll, siis temperatuuri maha keeramine ei jahuta autot kiiremini, kirjutab Consumer Reports. Enamus automaatseid süsteeme suudavad temperatuuri ja puhureid ise sättida, nii et tuleb valida vaid soovitud temperatuur ja ülejäänu jätta autokliima hooleks.

 

Kui autokliima vajab täitmist, siis kõige kiiremini aitab Rehvitakso kiirteenindus, kuhu saad aja kohe või hiljemalt 60 minuti jooksul peale peale tellimuse esitamist. Registreeri aeg telefoninumbril  581 000 81 või klõpsa kollasel kastil ekraani allservas. Aitame, kui palaval suvepäeval on tühjaks saanud kliimaseade või ilmenud mõni pisiviga. Tutvu loeteluga kiirteeninduse teenustest siin.


Vaata, kuidas professionaalselt autot jahutada: