Autoremont - Vedrude vahetus

Katkised või roostes vedrud on oht endale, teistele ja autole.

Sõiduki vedrud võtavad endasse tee vibratsiooni ja augud, võimaldades sõita pehmelt ja sujuvalt. Kui ette tuleb võtta vedrude vahetus, siis Rehvitakso autoremondikeskus Tallinnas aitab välja.

 

Allikas: Grimmer motors

 

 

Vedrude vahetus

Enamikel autodel on neli vedru, millest igaüks toetab sõiduki eri nurka. Vedrud ei vaja küll hooldust, kuid võib juhtuda, et need tuleb välja vahetada. Üks põhjus selleks on spiraalvedru purunemine. Katkise vedruga sõitmine on ohtlik. Esiteks ei tööta vedrustus nii nagu peaks, kuid see pole suurim mure, sest vedru küljest purunenud tükk võib rehvi läbi torgata või mõne muu detaili vahele kinni kiiluda. Vedru tükk võib kukkuda teele ja põhjustada seeläbi ohtu teistele autojuhtidele ja jalakäijatele. Igaljuhul – katkine vedru tuleb asendada. Kui üks või mitu vedru on tugevalt roostes, siis võib mehaanik soovitada selle ettevaatusabinõuna välja vahetada. 

 

Viimastel aastatel on mitmed autotootjad sõidukeid vedrude väljavahetamiseks tagasi kutsunud. Näiteks 2017. aastal kutsus Nissan tagasi aastatel 2007-2012 toodetud osad Versa mudelid Kanadas ja Ameerika Ühendriikide põhjapoolsemates osariikides. Põhjuseks oli meilegi tuttav talvistel teedel kasutatav sool, mis võib vedrud panna korrodeeruma ja seejärel murduma. Samal põhjusel kutsus Hyundai tagasi teatud 2011. aasta Elantra ja Sonata mudelid. 2019. aastal kutsus Volkswagen tagasi mitu USA ja Kanada mudelit tagumiste vedrude väljavahetamiseks. Kui üks spiraalvedru on katki läinud, siis soovitame soovitame tootja või edasimüüja kaudu uurida võimalikke tagasikutsumisi. 

 

Selline näeb välja katkine vedru. Allikas: Testing Autos

 

 

Kuidas purunenud spiraalvedru ära tunda?

Kas katki läinud vedrul on mingeid tunnuseid? Mõnel juhul võib purunenud vedru tükk tekitada aukudest läbi sõites metallikolinat. Samuti võib sõiduki kõrgus ühelt küljelt rohkem alla vajuda. Enamasti aga pole purunenud vedru puhul mingeid sümptomeid ja sellele saab jälile alles regulaarse hoolduse käigus, kui auto tõstetakse üles. 

 

Veel üks põhjus vedrude vahetuseks on nende nõrgenemine. Vanemate autode puhul mingil hetkel vedrud paratamatult nõrgenevad ja hakkavad vajuma, mis muudab sõidukõrguse madalamaks. Sageli on see rohkem märgatav sõiduki tagateljel. Nõrgad tagumised vedrud võivad põhjustada kehvemat juhitavust ja tagumiste rehvide sisemise külje kiiremat kulumist. 

 

Kui tagumised vedrud vajuvad alla, siis hakkavad esituled näitama kõrgemale ja võivad vastutulevaid juhte pimestada. Sellele probleemile võib jälile saada rehvide joondamise käigus, sest tüüpiliselt muudavad läbivajunud vedrud ratta nurki. Kui rataste nurk on juba liiga palju muutunud ja seda ei anna enam korrektselt paika saada, soovitab mehaanik tagumised vedrud välja vahetada. Vajadusel tuleks vahetada ka muud vedrustuse kulunud komponendid, et taastada sõidukõrgus ja õiged rattanurgad. 

 

 

Kas vedrude vahetamine tuleks teha korraga?

Vedrud on soovitatav vahetada paarikaupa. Aja jooksul vedrude keermed nõrgenevad, nii et kui asendada ainult üks vedru, reageerivad vasak- ja paremvedru teele erinevalt ning sõiduki külgedel võib tekkida erinev sõidukõrgus, kirjutab Testing Autos. Ühe vedru võib välja vahetada siis, kui sõiduk on üsna uus ja asendusvedru vastab OEM-kvaliteedile. 

 

Uus vedru. Allikas: Testing Autos

 

 

Kas vedrude vahetuse saab teha ise?

Vedrude vahetamiseks kasutatakse spetsiaalset kompressorit ja see pole töö, mida Rehvitakso soovitab omal käel ette võtta. Ohutuskaalutlustel tuleks vedrude vahetus teha autoremondikeskuses. Spiraalvedru on tavaasendis kokku surutud ja kui see peaks lahti lendama, siis võivad lähedalviibijad saada tõsiseid vigastusi. 

 

Vedrude vahetus on teenus, mille hind varieerub suuresti, sõltudes tüübist. Õnneks on seda tööd vaja ette võtta väga harva. Aitame leida ja paigaldada sobivamad vedrud, mis teenivad kaua. Neid on meilt võimalik osta ka ilma paigalduseta. Autoremondi hind 35 eur/h. Püsiklient 31.50.-/h

 

Rehvitakso autoremont autoremondikeskuses Tallinnas Kadaka tee 183c aadressil aitab vedrud üle kontrollida ja vajadusel vahetada. Võta meiega ühendust helistades 581 000 81. Kontrolliks või vedrude ostuks ning remonttööks broneeri aeg SIIN.

 

 

Vaata videost, kuidas vedrude vahetus valesti teha (põnev osa algab 2. minutil):