Valuveljed või plekkveljed – Rehvitakso soovitab

Valuveljed või plekkveljed – millised on paremad?

Rehvide kõrval järgmine kuum teema, mis autorattaid puudutab, on veljed – kas valida valuveljed või plekkveljed? 

 

valuveljed

Uutelt autodelt leiab sageli valuveljed. Allikas: GoMechanic

 

 

Plekkvelg ja valuvelg on kaks kõige populaarsemat tänapäeva autodes kasutuses olevat velje-tüüpi. Neil mõlemal on oma plussid ja miinused, alates vastupidavusest kuni hoolduse ja väljanägemiseni. Kokkuvõttes on oluline ikkagi see, milline velg sobib just sinu autole. 

 

Mis on valuveljed?

Teaduslikult lähenedes on valuvelgedes kasutatav materjal metallisegu, mida iseloomustab ennekõike rigiidsus, jäikus, tugevus. Valuvelg on metallivalu, milles on kasutatud alumiiniumi või magneesiumi. Moodsates autodes on valuveljed levinumad ning need võivad olla autoostja jaoks põhjuseks, miks auto osta või siis ostmata jätta. Valuveljed maksavad rohkem, kuid need pole kõigest iluasjad, pakkudes mitmeid eeliseid plekkvelgede ees. Etteruttavalt võib öelda, et ka plekkvelgedel on jällegi omad eelised. Kui muu kõrvale jätta, siis valuveljed tõstavad auto üldist ilmet ja jätavad parema mulje. Muidugi on valuvelgedes rohkem, kui ainult silmaga nähtav.

 

Audi valuvelg. Allikas: Unsplash.

 

Valuveljed: plussid

  • Esteetika: kõige põhilisem valuvelje eelis on selle väljanägemine. Mingil määral on valuvelgedes endiselt säilinud midagi luksuslikuna mõjuvat, mis viitab, et auto on justkui üle keskmise. Kuigi valuvelgede disaine on erinevaid, siis põhiline idee on nende kõigi taga sama. 
  • Kaal: valuvelgede tootmine on küll keerukas protsess, kuid selle tulemuseks on üsna kerged veljed, mis aitavad vähendada kütusekulu, kaalust tulenevat suuremat veeretakistust, pidurdusmaad ja parandavad kiirendust. Valuveljed juhivad ka soojust paremini, tänu millele kestavad rehvid kauem, kui plekkvelgedega. 
  • Sooritus: Valuveljed avaldavad tulenevalt on kergest kaalust vedrudele vähem mõju, võimaldades seega paremat haarduvust teekattega. Märgatavad on ka erinevused manööverdamisel ja kurve läbides. 
  • Roostekindlus: veel üks pluss! Valuveljed ei roosteta. See tuleb Eestis kasuks, arvestades, kuipalju leidub teedel talvekuudel soola.

 

Valuveljed: miinused

  • Hind: valuveljed on kallid osta, üsna kulukad remontida ja nende tootmine on samuti kallis. Valuveljed on kallimad just tootmise keerukuse tõttu. Väga laias laastus tuleb valuvelgede eest käia 50% rohkem, kui plekkvelje eest. Seetõttu ei pane autotootjad valuvelgi odavamatele sõidukitele. 
  • Jäikus: paraku pole valuveljed sama tugevad kui plekkveljed. Neile tekivad kergemini praod, mõlgid ja äärekividest saadud kriimustused. Seetõttu võivad ka kõige väiksemad kahjustused velgedel tõmmata alla auto üldist väljanägemist. 
  • Remont: valuvelgede parandamine on keerukas ja kulukas. Erinevalt plekkvelgedest on kahjustatud valuvelgede saamine algkujule tunduvalt raskem. 

 

Mis on plekkveljed?

Plekkveljed on tehtud stantsitud terasest ning on kasutuses olnud pikka aega. Need on teada-tuntud kui kindel valik oma tugevuses ja kestvuses. See on ka põhjus, miks plekkveljed on nii suurematel maasturitel kui ka linnaautodel ja kaubikutel. Plekkvelg on rahakotisõbralikum alternatiiv valuvelgedele. 

 

Plekkveljed on soodsad ja tugevad. Allikas: Les Schwab.

 

Plekkveljed: plussid

  • Hind: plekkvelje tootmisprotsessis stantsitakse velg õigele kujule. Plekkveljed on palju soodsamad, võides maksta isegi 70-80% vähem kui valuveljed. 
  • Vastupidavus: Plekkveljed on tugevamad kui valuveljed. See on ka põhjus, miks maastikule mõeldud suuremad džiibid on reeglina plekkvelgedega. Ühtlasi eelistavad autotootjad neid kasutada ka soodsamatel autodel. 
  • Remont: plekkvelgesid on lihtsam sirgeks taguda, mis teeb need kergemini parandatavaks. Plekkvelje parandamise käigus tehtavad tööd on ennekõike sirgestamine, keevitamine ja värvimine. 

 

Plekkveljed: miinused

  • Kaal: vaatamata kõigile plussidele on plekkveljed rasked ja see avaldab autole soovimatut raskust. Lisaraskus ratastes avaldab pikapeale rohkem mõju ka vedrustusele. Kaal pole seejuures alati halb asi, kirjutab Go Mechanic. Teatud sõidukite puhul võib see kasuks tulla, võimaldades paremat haarduvust ja manööverdamist. 
  • Korrosioon: plekkveljed ei armasta soolast ega niisket keskkonda. Kuigi tänapäevased värvimislahendused teevad plekkveljed üsna korrosiooni ja roostevabaks, siis paraku mitte täielikult. 
  • Väljanägemine: see on muidugi subjektiivne kategooria, kuid plekkvelgi ei leia kallitelt autodelt. Plekkvelg sobib harva mõnele erilisemale moodsale autole. Muidugi on erandeid. 


Millised veljed plaanid valida – plekkveljed või valuveljed? Valuvelgede müük Rehvitakso e-poes ja kohapeal autoremondikeskuses Tallinnas Kadaka tee 183c

 

Küsimuste korral helista telefoninumbril 581 000 81. Leiame üheskoos just sulle sobivad veljed!

 

Velgede remondist ja värvimisest Rehvitakso autoremondikeskuses leiad rohkem infot SIIN

 

Parima hinnaga soodsad valuveljed osta SIIN ja toome TASUTA KOHALE. Lisaks soodne REHVIVAHETUS.