Autoremont - Õõtshoobade vahetus

Millal vajavad vahetust õõtshoovad?

Õõtshoovad on auto eesmise poole veermiku ja vedrustuse olulised komponendid. Kui õõtshoovad kuluvad läbi või saavad kahjustada rohkem kui autotootja on ette näinud, siis muutub sõiduk ebaturvaliseks. Viimastel aastatel on auto eespool asuvate osade kvaliteet paranenud, kuid probleeme esineb nendega endiselt. Isegi moodsatel elektriautodel on probleeme õõtshoobadega, nii et autoremondikeskused ei jää tööta veel niipea. 

 

Broneeri rehvivahetuse aeg online

 

autoremont

 

 

Kuidas õõtshoovad töötavad?

Väga levinud esimeste amortosaatorite disainitüübi (MacPherson) kohaselt on mõlemal auto küljel üks alumine õõtshoob. Hoova sisemine ots on teemüra ja vibratsiooni summutamiseks kinnitatud auto raami külge kummipuksidega. Õõtshoova puksid annavad kinnituspunkti, mis lubab tee ebatasasusi ja auke läbides kiikuda õõtshooval üles-alla.

 

Õõtshoova välimine ots on šarniiri ja käändtelje abil ühendatud esimese rattaga. Stabilisaatori varras, mis on ühendatud alumiste õõtshoobadega, hoiab auto kurvides ja pööretel stabiilsena. Enamike autode õõtshoovad on kas A või L-tähe kujulised. On ka autosid, mille õõtshoob on lahendatud lihtsalt ühe talana. 

 

 

Pealkiri: Selline näeb välja Volkswagen Golf MK4 alumine õõtshoob. Allikas: Youtube.com

 

 

Lisaks Macphersoni amortisaatoritele esineb ka teist tüüpi lahendust, kus käändtelg on kinnitatud ülemise ja alumise õõtshoova abil. Seda inglise keeles tuntud kui double-wishbone lahendust kasutatakse tihti suuremate maasturite, ralliautode ja teiste kallimate sõidukite juures. Ülemine õõtshoob on väiksem, suurem kannab enamuse raskusest. Mõlemal õõtshooval on oma šarniir, seejuures ülemine on väiksem. August läbi sõites liiguvad mõlemad õõtshoovad kummist puksidel. 

 

Mõlemal juhul on õõtshoovad väga olulised osised, mis mitte töötades vähendavad sõiduki turvalisust. 

 

Pealkiri: Musta värvi metallist detail pildil on õõtshoob. Allikas: www.bluestar.com

 

 

Millal teha õõtshoobade vahetus?

Põhjusi, miks õõtshoovad vahetada on mitmeid. Kõige levinum tuleb ette siis, kui šarniirid on läbi, kuid neid ei saa eraldi vahetada. Tihti on šarniir uue varuosana koos õõtshoovaga ühe tervikuna. Kulunud šarniir võib nn pesast välja hüpata, põhjustades kontrolli kaotuse juhitavuse üle. See tähendab, et sõiduk, millel on oma aja ära elanud šarniir pole sõitmiseks turvaline. Kahjuks on kulunud šarniiri sümptomeid harva võimalik näha ja tuvastada. Autoremondikeskuses saab mehaanik korralise hoolduse käigus kontrollida üle šarniirid, õõtshoovad ja teised osad, kui auto on üles tõstetud.

 

Kulunud või pragunenud õõtshoova puksid on teine põhjus, miks vahetada õõtshoovad kuigi paljudel autodel saab puksid vahetada eraldi. Veel üks põhjus vahetada õõtshoovad on siis, kui need on saanud löökaugust läbi sõites kahjustunud või väändunud. 

 

Otsus, millal vahetada ainult šarniirid või puksid või kogu õõtshoob sõltub hinnast, õõtshoova seisukorrast ja varuosade saadavusest. Stabilisaatori vardaga vahetatakse sageli koos ka õõtshoovad. Arvestades õõtshoobade olulisust turvalisel sõidul soovitame kasutada ainult kvaliteetseid osi. Odavad õõtshoovad, šarniirid ja teised amortisatsiooni varuosad kipuvad enneaegselt lagunema.

 

Peale õõtshoova vahetust tuleb enamasti pöörde ja vedrustuse nurkade korrigeerimiseks tasakaalustada ka rehvid. Pole otseselt vajalik vahetada välja mõlemad õõtshoovad, kui läbi on ainult ülemine või alumine, kuid sageli need kuluvad läbi enam-vähem sama kilometraaži järel, kirjutab Testing Autos. Vahetades need koos, väldid ka teistkordset tasakaalustamist. Võtmeküsimus, mida mehaanikult küsida ja mis aitab otsustada on "kas mu auto on sõitmiseks piisavalt turvaline?"

 


Rehvitakso autoremont aitab leida ja paigaldada sobivamad õõtshoovad, mis teenivad kaua. Neid on meilt võimalik osta ka ilma paigalduseta. Autoremondi hind 35 eur/h. Püsiklient 31.50.-/h

 

Õõtshoovad mängivad sujuval ja ohutul sõidul olulist rolli ja võivad kesta pikka aega. Küll aga võib kulunud õõtshoobadega sõitmine põhjustada tõsise kahju. Vigaste õõtshoobadega sõitmine võib tekitada probleeme pidurdamise ja pööramisega ning põhjustada teiste osade purunemise ja hilisema kuluka autoremondi. Kui sa pole õõtshoobade seisukorras kindel, siis Rehvitakso autoremont autoremondikeskuses Tallinnas Kadaka tee 183c aadressil aitab need üle kontrollida ja vajadusel vahetada. Võta meiega ühendust helistades 581 000 81. Kontrolliks või õõtshoobade ostuks ning remonttööks broneeri aeg SIIN.

 

 

Broneeri rehvivahetuse aeg online